Akumulatory narzędzi elektrycznych – warto wiedzieć

Akumulatory narzędzi elektrycznych – warto wiedzieć

Dwie dekady temu głównie wkrętarki były opcjami akumulatorowymi. Najczęściej miały one akumulatory na 12 v i dość szybko się rozładowywały, nawet w przypadku sprzętów markowych. Pomimo to cieszyły się na tyle ogromnym zainteresowaniem że dziś oferta narzędzi akumulatorowych jest o wiele większa.

Jakie narzędzia można kupić na akumulator?

Obecnie zasilanie akumulatorowe, mają wiertarki, ręczne pilarki tarczowe, pilarki łańcuchowe, szlifierki kątowe i wiele innych sprzętów. Ta zmiana realiów jest możliwą dzięki temu, że powstały nowe typy akumulatorów, które mają większą pojemność a jednocześnie mniejszą masę. Sprzyja ku temu również fakt nie są już drogą opcją.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że kiedyś narzędzia zasilane akumulatorowo działały krótko i co najistotniejsze ładowanie ich akumulatorów trwało od dwóch godzin a nawet dłużej. Problematycznymi były zwłaszcza mało znane marki z Chin, bo sprzęty akumulatorowe tej produkcji szybko się psuły, ze względu na to, że produkowano je szybko i raczej nie przechodziły one tej dłuższej kontroli jakości. Dlatego akumulator już po kilku pierwszych użyciach psuł się. Mowa tu o tych kilku pierwszych procedurach naładowania i rozładowania. Istotnym było też i to, że te sprzęty nie markowe trudno było zareklamować i co najistotniejsze ich ergonomia czasami była na bardzo niskim poziomie. Rzecz jasna nie każdy sprzęt tej produkcji był tym słabym, bo w niektórych przypadkach trafiały się te bardzo dobre wkrętarki.

Rozwój w dziedzinie narzędziowej

Obecnie też trafiają się te lepsze sprzęty Chińskiej produkcji, ale najważniejszym jest to, że pojawiło się więcej typów narzędzi zasilanych akumulatorowo. Ważnym jest też i to, że te narzędzia elektryczne mają bardzo wydajne akumulatory, które są też opcją bardzo lekką. W markowych urządzeniach sprawdza się je też w zimnie, po to by się przekonać czy dany typ akumulatora dobrze znosi te ciężkie warunki.

Same ładowarki też są bardzo ważnymi elementami zestawu z akumulatorowym narzędziem elektrycznym. Na chwilę obecną muszą one ładować akumulator bardzo szybko, czyli w znacznie mniej niż piętnaście minut, bo praca nie może kończyć się wtedy gdy akumulator się rozładuje. Z tej przyczyny niektórzy dokupują kilka akumulatorów do danego elektrycznego narzędzia, ale muszą je kupić razem z tą szybką ładowarką, po to by po pracy nie ładować akumulatorów przez pół nocy i by po dwudaniowym obiedzie móc dalej pracować w ogrodzie.

Zestaw narzędzi na jeden typ akumulatora

Planując zakup kilku sprzętów bezprzewodowych warto pomyśleć o narzędziach z górnej półki z tym samym typem akumulatora. Daje to ogromne możliwości w czasie pracy z ich zastosowaniem. Akumulator można przekładać do potrzebnego akurat sprzętu w czasie gdy drugi będzie się ładował. Także odnośnie samej ładowarki jest korzyść, ponieważ często są narażone na uszkodzenia mechaniczne dobrze gdy ma się drugą w zapasie.