Czym są domy pasywne?

Czym są domy pasywne?

Nietypowe, dziwne, niesłychanie oszczędne. Tak w skrócie można scharakteryzować domy pasywne. Ich konstrukcja podporządkowana jest jednemu celowi – maksymalnej samowystarczalności.

Na czym polega budowa domu pasywnego?

Czynią to głównie prostą bryłą, bez nadmiaru balkonów, wykuszy i innych odsłoniętych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło lub tworzyć się tunele przewiewowe. Okna są przeważnie od strony południowej. Jest ich zwykle bardzo dużo i mają dużą powierzchnie. To dlatego, by dom pasywny nagrzewał się promieniami słonecznymi. Dodatkową cechą przeszkleń w eko domach jest grubość i ilość warstw. Mają one szczególne znaczenie mroźną zimą i gorącym latem. Chodzi o to aby temperatury z zewnątrz nie przenikały do środka i odwrotnie. Za tymi oknami lokuje się zwykle salon. Cały dom posiada doskonałą izolację, która ogranicza straty ciepła. Zastosowany system wentylacji odzyskuje ciepło z opuszczającego dom powietrza i wykorzystuje je do ogrzania powietrza napływającego. Dzięki temu dom pasywny traci niewiele energii. Mało okien znajdziemy po stronie północnej. Po prawdzie często nie znajdziemy ich wcale. Straty ciepła z tej trony domu pasywnego byłyby po prostu zbyt duże. Tam znajdują się zwykle łazienki i korytarze.

Dach kluczowym elementem termoizolacynym

Do niedawna dachy domów pasywnych były proste, jednostronne, grubo izolowane z funkcją odzyskiwania wody deszczowej. Obecnie coraz częściej pokryty jest warstwą ziemi i obsadzony roślinami zadarniającymi. Dzięki temu izoluje i jest przyjazny środowisku. Charakterystycznym elementem staje się instalacja fotowoltaiczna.

Dom samowystarczalny

Osobom które pierwszy raz spotykają się z pojęciem domu pasywnego kojarzy się on z budownictwem energooszczędnym, jednak jest to duże niedopowiedzenie. Pasywność polega na ekonomii i ekologii czyli samowystarczalności. Co więcej, produkcja prądu, doskonała izolacja i własna sieć wodociągowa sprawiają że dom mógłby zarabiać. To doskonałe rozwiązanie dla miejsc trudnodostępnych, gdzie doprowadzenie mediów jest niemożliwe lub wyjątkowo drogie. Budując tego typu obiekty można śmiało nazwać to inwestycją która zwróci się z korzyścią dla domowników i przyrody.