Jak przygotować rynny na zimę

Jak przygotować rynny na zimę

Okres jesienno-zimowy bywa ciężki zarówno dla nas jak i naszych domów. Deszcze, wiatry, mróz czy śnieg potrafią mieć niszczącą siłę. Aby skutki złej aury były jak najmniejsze warto późną jesienią zadbać o elementy zewnętrzne domu. Między innymi trzeba wyczyścić rynny oraz system odprowadzający deszczówkę i sprawdzić ich stan.

Usuwanie liści, gałęzi i innych elementów z rynien

W ramach konserwacji najpierw trzeba wyczyścić rynny z zanieczyszczeń mechanicznych. Zapewne znajdziecie tam liście, gałęzie a nawet ptasie gniazda i naleciałości piasku. Wszystko to trzeba zebrać ręcznie, najlepiej w rękawicach aby śmieci nie wpadły do rur spustowych. Szczególnie w kolankach istnieje duże prawdopodobieństwo powstania zatoru który będzie utrudniał przepływ. Czopuch w zimie może przyczynić się do zamarznięcia wody i rozsadzenia rury.

Wszystkie rynny robione są z materiałów odpornych na temperatury i korozję ale pod warunkiem zachowania ich jakości. Dlatego pod żadnym pozorem do czyszczenia nie można stosować narzędzi które mogą je porysować. Dotyczy to zarówno elementów wzdłuż dachu jak i rur.

Czyszczenie z mchów i porostów

Naturalnym zjawiskiem na dachach i orynnowaniu, jest porastanie mchem od strony północnej. Co więcej, w miejscach gdzie zalegały butwiejące liście mogą pojawić się drobne roślinki. Często do ich wykiełkowania przyczyniają się ptaki które gubią nasiona. Oczywiście nie jest to idealne miejsce do wzrostu i roślina będzie mikra a zimą z pewnością przemarznie, jednak jej drobne korzenie mogą rozszczelnić konstrukcję. Po uprzątnięciu dużych śmieci, konieczne jest wymycie. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki z długim włosiem lub wodą pod ciśnieniem. Drugi sposób jest o tyle prostszy że nie wymaga ciągłego przestawiania drabiny a siła wody dostaje się w zakamarki. Niestety trzeba być pewnym stabilności konstrukcji aby nie uszkodzić rynien.

Przegląd techniczny i konserwacja

Ostatnim etapem przygotowującym rynny do zimy jest przegląd i konserwacja. Koniecznie trzeba sprawdzić mocowania. Opadający śnieg i sople lodowe mogą być ciężkie i jeśli konstrukcja będzie poluzowana przyczyni się to do jej zdeformowania. Równie ważna jest szczelność, ponieważ jeśli między elementy dostanie się woda i zamarznie, spowoduje większe rozszczelnienie a nawet uszkodzenie. Orynnowanie stalowe może wymagać drobnych zabezpieczeń powłoki. Szczególnie w miejscu mocowań zdarzają się rysy które z czasem prowadzą do powstania rdzy.