Krycie dachu – wybór pokrycia

Krycie dachu – wybór pokrycia

Obecnie oferta rynkowa jest bardzo bogata, więc inwestorzy mają spory wybór. Należy wiedzieć, że w trakcie realizacji dachów tradycyjnych, czyli na konstrukcji więźby drewnianej, mogą wybierać między dachówkami ceramicznymi, cementowymi, blachodachówkami, blachą, gontami, papą, łupkiem. W poszczególnych typach pokryć jest jeszcze większy wybór pod względem wyglądu.

Należy jednak pamiętać o tym, że od funkcji estetycznej istotniejsze jest to, że pokrycie dachu chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi.

Warto wiedzieć, że na połać dachu działają czynniki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz, promieniowanie UV, ekstremalne temperatury oraz dynamiczne obciążenie wiatrem, więc materiał użyty do jej pokrycia musi być wytrzymały i trwały. O rodzaju pokrycia często decydują przepisy nadrzędne, czyli zapisy MPZP (plan zagospodarowania przestrzennego) lub WZ (warunki zabudowy). Kiedy jednak brak takich obostrzeń, wtedy inwestor wybiera pokrycie, kierując się zazwyczaj względami estetycznymi. Jednak materiał należy także dopasować pod względem technicznym. Dlatego jego rodzaj jest określony w projekcie budowlanym.

Architekt decyduje o pokryciu na podstawie geometrii dachu, czyli stopnia skomplikowania oraz spadków połaci. Do tych danych dopasowuje najbardziej racjonalne rozwiązania materiałowe, dzięki którym w trakcie układania pozostaje jak najmniej odpadów.

Przy niedużych kątach pochylenia dachu (od 10 do 30 stopni) stosuje się lekkie pokrycia takie jak: papy, gonty bitumiczne i pokrycia z blachy. Ciężkie materiały, takie jak dachówki ceramiczne lub cementowe, można układać na więźbach o nachyleniu od 30-35 do 50 stopni. Na zalecenia dotyczące doboru materiału do kąta. Na nachylenia dachu wpływają także rodzaj poszycia (warstw pod pokryciem) i sposób ułożenia elementów pokrycia. Należy wiedzieć, że ścisłe wytyczne zawarte są w instrukcjach producentów.