Jakość i szybkość wykonanej pracy w dużej mierze zależy od posiadanego sprzętu. Nawet najdrobniejszy musi spełniać oczekiwania i zapewniać optymalne bezpieczeństwo. Wybierając szlifierkę kątową warto wiedzieć czym się kierować aby narzędzie dobrze się sprawowało.
Do jakich prac ma być szlifierka?
Na początku trzeba sprecyzować potrzeby. Narzędzia uniwersalne sprawdzają się przy wielu pracach, ale nie w specyficznych warunkach. Np. pracując na wysokości lepiej posiadać sprzęt akumulatorowy, lekki i o dużej mocy. Uniknięcie rozwijania kabli zwiększa bezpieczeństwo a optymalna wielkość i waga nie powoduje zbyt szybkiego zmęczenia. Do cięcia cienkich profili i innych drobnych prac remontowych w zupełności wystarczy mała szlifierka, natomiast na budowie i przy pracach ciężkich znacznie lepiej sprawdzi się jej duża wersja.
Majsterkowiczom, którzy w zaciszu własnego garażu lubią tworzyć i naprawiać śmiało można polecić kątówkę o średniej mocy. Z powodzeniem może posłużyć ona do cięcia metalu, szlifowania, a po zastosowaniu właściwych tarcz, polerować lub ciąć deski i listewki. Jej lepszą wersją będzie akumulatorowa, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Szlifierka przewodowa czy akumulatorowa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Urządzenia na prąd wciąż kosztują mniej niż ich odpowiedniki na baterię i nie wymagają myślenia kiedy akumulator się wyczerpie. Czas ładowania wymusza przerwę, chociaż można zaopatrzyć się w dwie a nawet trzy baterie. Obecnie sposób zasilania nie ma wpływu na moc. Znani z wysokiej jakości producenci tworzą narzędzia bezprzewodowe do każdego rodzaju prac. Oprócz bezpieczeństwa daje to możliwość używania bez względu na miejsce, np. na wysokościach lub w terenie gdzie nie ma przyłącza prądu. Znacznie wygodniej i szybciej przebiegną nawet drobne prace jeśli nie ma konieczności rozwijania przewodów.
Bezpieczeństwo
Pomimo tego iż trudno wyobrazić sobie warsztatu bez kątówki wciąż zapominamy że to jest sprzęt niebezpieczny. Wielu początkujących amatorów majsterkowania decyduje się na wersje minimum a gdy okazuje się ona niewystarczająca, zakładają większe tarcze jednocześnie rezygnując z osłony. To poważny błąd który w najmniejszym przypadku może kosztować zdrowie. Trzeba również pamiętać o okularach ochronnych zabezpieczających oczy przed opiłkami.
Na co zwrócić uwagę kupując szlifierkę kątową
Wybór modeli jest na tyle ogromny że początkującym może sprawić on kłopot. Dodatkowym utrudnieniem są ceny nieproporcjonalne do mocy. Więc co warto wiedzieć kupując szlifierkę?
• moc – im wyższa tym lepsza chociaż nie oznacza że jest większa ilość obrotów. Wyższa moc oznacza że w pracy z trudnym materiałem maszyna nie zwalnia ani się nie przyblokuje,
• uchwyt – sposób jego mocowania i dopasowanie do ręki to wbrew pozorom jedna z ważniejszych rzeczy. Ponieważ urządzenie jako takie jest niebezpieczne, musimy mieć pewność że nie wysunie się z rąk w czasie pracy,
• montaż tarczy i akcesoriów – gdy zamierzamy dużo pracować, szybkość zmiany tarcz jest bardzo istotna. Także od sposobu montażu zależy jakie akcesoria będziemy mogli później założyć,
• akcesoria – nie zawsze są w komplecie. Co więcej, jeśli są dodane a cena jest stosunkowo niska, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość. Do drobnych prac mogą wystarczyć, lecz jeśli planujemy trwały zakup na lata lepiej dokładnie je obejrzeć, a w razie wątpliwości dokupić osobno. Oprócz tarcz do cięcia i szlifowania można zamontować piłę do drewna, polerkę, ściernicę papierową a nawet szczotkę drucianą,
• waga szlifierki – jej wielkość i moc nie muszą przekładać się na wagę. Lżejsza będzie bardziej praktyczna w czasie długiego użytkowania.
• regulacja obrotów – nie jest to jeszcze standardem, ale niektóre szlifierki posiadają. Funkcja przydatna przy szlifowaniu i polerowaniu, a także podczas pracy z drewnem.
• miękki start – podstawowa funkcja w przypadku urządzeń o dużej mocy. Zapewnia on bezpieczeństwo i stabilność utrzymania podczas startu. Szlifierka o dużej mocy bez „soft startu” ma ogromny odrzut który może doprowadzić do jej wyrwania z rąk.