Trudne miejsca na dachu, które należy zabezpieczyć, aby nie wystąpiły problemy w przyszłości

Trudne miejsca na dachu, które należy zabezpieczyć, aby nie wystąpiły problemy w przyszłości

Należy wiedzieć, że dach jest bardzo newralgicznym miejscem i trzeba być bardzo ostrożnym podczas jego budowy oraz przestrzegać wielu reguł. Trudne miejsca na dachu muszą być prawidłowo wykończone, aby później nie pojawiły się problemy. Oto trudne miejsca na dachu:

1). Kominy – trzeba wiedzieć, że niestety wokół nich nierzadko dochodzi do przecieków. Co jest tego przyczyną? Dzieje się tak dlatego, ponieważ dekarze nie zawsze potrafią prawidłowo uszczelnić styk pokrycia ze ścianą komina. Należy wiedzieć, że zwykle mocowana jest w tym miejscu specjalna taśma uszczelniająca – jej krawędzie stykające się z kominem zabezpieczają od góry profile wykonane z blachy powlekanej, które przykręcane są do muru komina.

2). Kosze – trzeba wiedzieć, że są to wewnętrzne narożniki u zbiegu połaci. Jakie jest ich zadanie? Muszą być szczelne i szybko odprowadzać wodę deszczową do rynien. W jaki sposób powinny być zrobione? Powinny być zrobione w taki sposób, aby woda spływała bez żadnych oporów i nie miała szans wpłynąć pod pokrycie. Sposób wykończenia i ewentualną szerokość koszy dostosowuje się do kąta nachylenia połaci dachowych i ich powierzchni.

3). Okapy – trzeba wiedzieć, że są to dolne krawędzie połaci. Kiedy będą nieprawidłowo obrobione, wówczas stwarzają dwa takie oto zagrożenia:
A). Po pierwsze, zakłócona może zostać wentylacja w przestrzeni pod pokryciem, ponieważ wloty do niej nie będą drożne.
B). Po drugie, może dochodzić do podciekania wody pod pokrycie, wzdłuż linii okapu.

O czym muszą pamiętać dekarze?

Kiedy dekarze będą wykańczać okap, muszą wyposażyć go w obróbkę blacharską sprowadzającą skroploną parę wodną lub krople wody deszczowej spod pokrycia do rynien. Muszą być również prawidłowo zamontowane haki rynnowe i elementy umożliwiające wlot powietrza pod pokrycie dachowe (tak zwane wróblówki). Natomiast pokrycia wykonane z blachy tradycyjnej płaskiej i gontów nie wymagają stosowania wróblówek, bowiem nie pozostawia się pod nimi przestrzeni wentylacyjnej.

4). Kalenice – trzeba wiedzieć, że są to poziome krawędzie, w których zbiegają się przeciwległe połacie. Pamiętajmy o tym, że bardzo często w kalenicy znajduje się szczelina odprowadzająca powietrze spod pokrycia, dlatego też miejsce to może stanowić dogodną drogę dla wody. Nie trzeba wiele i wystarczy jakaś nieszczelność, aby deszczówka przez szczelinę wentylacyjną zaczęła wciekać pod połać, mocząc po drodze materiał ociepleniowy oraz więźbę. Jak temu zaradzić, aby nie występowały tego typu problemy? Aby temu zaradzić kalenice wykańczane są specjalnymi taśmami i elementami pokrycia (na przykład gąsiorami).

5). Krawędzie boczne połaci – trzeba wiedzieć, że są one szczególnie narażone na silne podmuchy wiatru. Co może się stać, kiedy zostaną nieprawidłowo wykończone? Należy wiedzieć, że jeśli zostaną nieprawidłowo wykończone, w trakcie gwałtownych wichur może dojść do podwiewania lub nawet zrywania materiału pokryciowego. Co może jeszcze powodować wiatr? Wiatr może także wdmuchiwać tamtędy krople deszczu albo śniegu pod pokrycie. Więc w jaki sposób powinno być zabezpieczone to miejsce? Należy wiedzieć, że miejsce to musi być zabezpieczone specjalnymi obróbkami blacharskimi albo elementami pokryciowymi przystosowanymi do wykańczania krawędzi połaci. Warto też dodać, że pokrycie musi być także solidniej zamocowane w bliskiej okolicy krawędzi niż ma to miejsce w przypadku pozostałych miejsc dachu.