Jaka lina do prac na wysokości?

Jaka lina do prac na wysokości?

Do pracy na wysokości używamy najczęściej lin rdzeniowych lub plecionych w zależności od tego jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać.

Liny rdzeniowe do pracy w dostępie linowym

Lina rdzeniowa statyczna używana jest w dostępie alpinistycznym, w tzw pracy na linach, kiedy to pracownik wisi na linie podczas wykonywania prac. Są mocniejsze i trwalsze od lin plecionych ze względu na ociążenia jakim będą poddawane. Korzysta się z nich w połączeniu z urządzeniami samozaciskowymi przesuwnymi w celu opuszczania się i podnoszenia.

Liny plecione do pracy na dachu

Lina pleciona najczęściej używana jest do pracy na dachu płaskim oraz skośnym, w połączeniu z urządzeniem samozaciskowym do regulacji długości liny (tzw hamulcem czy linostop), ograniczającym dostęp do krawędzi. Zabezpiecza pracownika przed wypadnięciem za krawędź, a także umożliwia stabilną pozycję i podtrzymanie na nawet bardzo skośnym dachu i wolne ręce podczas pracy.

Dostępne są gotowe zintegrowane zestawy liny asekuracyjnej z urządzeniem samozaciskowym, które można dostać w dobrej cenie np tutaj: https://alpinex.net.pl/sklep/przyrzady-asekuracyjne-i-zjazdowe/427-linostop-10-i-20m-z-urzadzeniem-zaciskowym-i-absorberem.html

Takie zestawy można używać również w pionie podczas wchodzenia lub schodzenia np. po konstrukcji czy niezabezpieczonej drabinie jako asekurację przed upadkiem z wysokości.