Jaka lina do prac na wysokości?

Jaka lina do prac na wysokości?

W pracach na wysokości powinno się korzystać z atestowanych lin statycznych najczęściej z urządzeniami samozaciskowymi lub zjazdowymi. Najpopularniejsze średnice używanych lin to 10-12mm i w tym zakresie najłatwiej znaleźć odpowiednie kompatybilne urządzenie. Wytrzymałość liny powinna wynosić co najmniej 22kN.

Do pracy na dachu skośnym lub płaskim będziemy używać tzw liny z hamulcem, czyli liny statycznej z urządzeniem samozaciskowym. Urządzenie pozwala regulować długość liny przy podchodzeniu do krawędzi i poruszaniu się po dachach. Należy przy tym pamiętać aby zawsze pracować na sztywnej, napiętej linie.

WAŻNE! Pracujemy na linie w odchyleniu nie większym niż 30-45 stopni od miejsca zaczepu liny, punktu kotwiczenia (w zależności od podanej przez producenta urządzenia wartości), aby uniknąć efektu wahadła.

Efekt wahadła
Efekt wahadła

Dostępne są gotowe zintegrowane zestawy liny asekuracyjnej z urządzeniem samozaciskowym, które można dostać w dobrej cenie np tutaj: https://alpinex.net.pl/sklep/przyrzady-asekuracyjne-i-zjazdowe/427-linostop-10-i-20m-z-urzadzeniem-zaciskowym-i-absorberem.html

Takie zestawy można używać również w pionie podczas wchodzenia lub schodzenia np. po konstrukcji czy niezabezpieczonej drabinie jako asekurację przed upadkiem z wysokości.