Świetlik rurowy

Świetlik rurowy

Gdy mamy do czynienia z ciemnymi pomieszczeniami w których montaż okna jest niemożliwy, najczęściej myślimy o sztucznym oświetleniu. To rozwiązanie praktyczne, ale kosztowne i wymaga sporej ingerencji w ścianach a nawet suficie. Jest jednak rozwiązanie będące połączeniem okna i lampy sufitowej, to świetlik rurowy, nazywany również świetlikiem tunelowym.

Co to jest świetlik rurowy

Pojęcie świetlika jest znane dla wielu osób i najczęściej kojarzone z niewielkim przeszkleniem w dachu. Opcjonalnie bywa otwierany i traktowany jako wejście np. dla kominiarza. Świetlik rurowy tak samo jak wszystkie świetliki rozjaśnia wnętrze jednak różnica jest w budowie i miejscu docelowym. Klasyczne modele sprawdzą się na strychu i w pomieszczeniach bezpośrednio pod dachem, wersja z rurą pozwala doprowadzić światło dzienne do miejsc oddalonych od dachu nawet na kilkanaście metrów. Poza jednorazowym wydatkiem i braku kosztów eksploatacji warto pamiętać że dostarczone światło jest naturalne. Najzdrowsze dla naszych organizmów i oczu.

Budowa świetlika rurowego

Najprostsze modele składają się z części dachowej, rury światłonośnej i części sufitowej. Każdy z tych elementów ma swoje określone zadanie, jednakże może być uzupełniony o dodatkowe opcje. Ich budowa jest zależna od rodzaju dachu, zapotrzebowania na światło itp.:
część dachowa składa się z szklanej lub poliuretanowej kopuły (ewentualnie płaskiej), systemów mocujących i kołnierza. Jego zadaniem jest zbieranie promieni, dlatego najlepiej montować go w najdłużej oświetlonym miejscu od strony południowej.
rura światłonośna to element łączący część dachową z częścią sufitową. W zależności od modelu i potrzeb może być elastyczna z metalizowanego poliestru wzmocniona metalowym drutem, lub klasyczna rura. Elastyczny łącznik pozwala na większą manipulację pomiędzy przeszkodami, a także jest znacznie łatwiejszy i tańszy w montażu. Rura sztywna przeważnie wymaga kolan i odpowiednych łączy. Jej montaż jest trudniejszy, ale to zadanie firmy która zakłada świetlik więc dla przyszłego użytkownika nie ma to znaczenia, lecz przeważnie ma to wpływ na cenę. Ogromną zaletą sztywnej rury jest większa wydajność i możliwość transportu światła na wiele większe odległości niż w przypadku łączników elastycznych.
element sufitowy to część montowana w suficie i bezpośrednio połączona z rurą. W wersjach wzbogaconych posiadają lampkę oświetleniową jako alternatywne światło po zmroku. Ta część świetlika często przypomina klasyczny plafon dlatego pasuje do każdego rodzaju pomieszczeń.

Gdzie sprawdzi się świetlik?

Świetliki „działają” podobnie do okien. Przenoszą światło słoneczne, dlatego są idealne do pomieszczeń intensywnie użytkowanych w dzień. Wszelkiego rodzaju ciemne i długie korytarze, pomieszczenia niedoświetlone przez okna, sale, pomieszczenia gospodarcze itp. Ich praktyczność doceniają także właściciele tzw. ciemnych kuchni i łazienek w starym budownictwie, które niegdyś były pozbawione okien.