Budowa domu, od czego zacząć

Budowa domu, od czego zacząć

Własny dom to marzenie do którego spełnienia szczególnie zabieramy się wiosną. Budowa domu to prostsze niż myślisz o ile zabierze się do tego z rozwagą i przynajmniej minimalną wiedzą. Jej brak może narazić nas na dodatkowe koszty lub w przyszłości nieciekawe sąsiedztwo w postaci fabryki lub oczyszczalni. Nawet największa głusza i zapoznanie się z mieszkańcami nie gwarantuje spokoju. Podpowiadamy gdzie i jakich informacji szukać.

Wybór działki budowlanej

Dom to przede wszystkim miejsce w którym stoi. Dla każdego z nas będzie mieć inne priorytety i nawet jeśli mamy określoną wizję warto poznać działkę jeszcze przed kupnem. Wbrew pozorom, cena nie powinna być kluczowym elementem, co więcej, zbyt niska cena może być zapowiedzią niemiłej niespodzianki. Nawet jeśli świadomie nabędziemy trudny teren to trzeba pamiętać iż im trudniejsze warunki, tym większe późniejsze koszty.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To dokument który musi posiadać każda gmina. Z planu dowiesz się na jakie inwestycje możesz sobie pozwolić a także czego spodziewać się na sąsiednich działkach. Dodatkowo plan może określać wysokości budynków, linię zabudowy oraz parametry powierzchni zabudowy (PPZ).
Mając konkretne oczekiwania co do przyszłego domu, warto dobrze przemyśleć kształt wybranego kawałka gruntu. Wspomniane wcześniej parametry powierzchni zabudowy mogą przyczynić się do konieczności zmiany projektu. PPZ określa się w procentach i jeśli okaże się że wielkość planowanej inwestycji je przekroczy, koniecznie może być postawienie budynku piętrowego.
Gotowy dostęp do mediów to znaczne oszczędności związane z nowym domem. Nawet jeśli na wybranej działce jeszcze nie ma przyłączy, dobrze aby główne linie biegły tuż przy niej. Czy tak jest można dowiedzieć się wysyłając zapytania do spółek działających na wybranym terenie. Alternatywą są mapy geodezyjne jednak nie warto polegać na geoportalach gdyż tamtejsze informacje mogą być nieaktualne. Z map dodatkowo można dowiedzieć się czy przez działkę nie przebiega np. gazociąg.
Sprawdzenie ksiąg wieczystych powinno nastąpić na etapie wyboru. Każda nieruchomość przed sprzedażą musi posiadać taką księgę. Określa ona właściciela, stan nieruchomości a także obciążenia. Numer KW można podać np. na stronie elektronicznych ksiąg wieczystych i tam sprawdzić wpisy.

Kredyt budowlany

Nawet w niestabilnych czasach wiele osób musi zdać się na pomoc banków. Szczególnie przy tak dużej inwestycji jak zakup działki czy chociażby sama budowa domu. Kredyt na wiele lat to świetna inwestycja dla banków dlatego na naszym rynku jest wiele banków chcących pomóc w inwestycji. Niezależnie od tego na jakim jesteście etapie załatwiania spraw do realizacji własnego gniazdka, sprawdźcie jak najwięcej rozwiązań. Rozmowa z doradcą kredytowym może nasunąć rozwiązania lepsze finansowo np. w innym banku. Także tam dowiecie się jakie są wymagane dokumenty, w ilu transzach i na jakich warunkach będą wypłacane pieniądze a także jakie zabezpieczenie jest potrzebne. Być może bardziej opłacalny będzie kredyt hipoteczny niż kredyt budowlany.

Projekt domu

Gdy już wiemy gdzie, możemy zabrać się za poszukiwania projektu marzeń. Tutaj już na wstępie mamy dwie możliwości, gotowy projekt lub wykonany na indywidualne zamówienie.
Gotowy projekt domu znaleźć można w biurach projektowych na ich stronach www lub portalach aukcyjnych. Przeważnie takie projekty są ustandaryzowane pod potrzeby 4-5 osobowej rodziny. Jeśli nie macie wygórowanych wymagań a ewentualne zmiany chcielibyście nanieść bez ingerencji w ściany nośne i położenie mediów to doskonałe, niedrogie rozwiązanie.
Indywidualny projekt zapewne będzie bardziej kosztowny ale pozwoli na dopasowanie domu dokładnie do oczekiwań mieszkańców. Może on być także jedyną opcją w przypadku nietypowego kształtu działki. Niewątpliwą zaletą projektu na zamówienie jest fakt iż projektant przed rozpoczęciem prac zapoznaje się z miejscem i wymaganiami jakie ono dotyczy. W ten sposób inwestor ma większą pewność poprawności projektu, co nie zawsze pokryje się z gotowym projektem.

Wybór osoby odpowiedzialnej za budowę

Ponieważ budowa to złożony i czasochłonny proces, nad całością prac czuwa jedna osoba. Może być to inspektor nadzoru budowlanego lub sam inwestor. O ile zatrudnienie inspektora przy wyborze jednego, kompleksowego wykonawcy nie jest konieczne, o tyle ogarnięcie przez laika kilku, a nawet kilkunastu firm może być nierealne. Tutaj duże znaczenie ma wybór wykonawcy.

Jedna firma czy kilku wykonawców

W obecnych czasach liczy się zarówno koszt jak i kompleksowość usług. Inwestorzy który nie mają doświadczenia w budowie ani jakiegokolwiek pojęcia narażeni są na liczne pomyłki, w tym także w wyborze ekip. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą – firmą która zajmie się pracami od początku aż do stanu „pod klucz” Co to daje? Większą gwarancję na terminowe działania a w razie problemów na wyciągnięcie konsekwencji wobec konkretnego wykonawcy.
Oczywiście można samemu dobierać firmy i usługodawców, jednak istnieje większe ryzyko poślizgu w czasie a także narażenie na dodatkowe koszty gdy któraś z ekip zawiedzie. Na to rozwiązanie można zdać się posiadając przynajmniej minimalną wiedzę i zero presji czasowej. Dodatkowo warto mieć zaufanego, doświadczonego kierownika budowy.