Myjka ciśnieniowa do domu

Myjka ciśnieniowa do domu

Każdy właściciel domu wie jak ważne i pracochłonne jest dbanie o jego otoczenie. Na szczęście coraz więcej prac można sobie ułatwić inwestując w odpowiedni sprzęt. Z pewnością należy do nich myjka ciśnieniowa do domu, dzięki której z łatwością umyjesz podjazd, elewację, taras a także inne sprzęty, rower czy nawet samochód.

Jak działa myjka ciśnieniowa i przy czym się sprawdzi

Sprzęt do mycia pod ciśnieniem zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego. To dobra eko inwestycja dzięki której oszczędzi się czas i pieniądze. Z myciem pod ciśnieniem ma do czynienia każdy posiadacz samochodu odwiedzający myjnie samoobsługowe. Zasada działania urządzenia jest dokładnie taka sama. Silny strumień wody radzi sobie z większością zabrudzeń bez konieczności używania detergentów, w trudniejszych przypadkach wystarczy użycie specjalistycznych końcówek.
Praktycznie wszystko co mamy na zewnątrz można skutecznie wyczyścić myjką, a to znacznie więcej niż kostka brukowa czy elewacja. Między innymi skutecznie ułatwi ona czyszczenie i przetykanie rynien oraz wlotów studzienek, wyczyści dach, elewację, taras, balkon, meble zewnętrzne o myciu pojazdów i maszyn już nie wspominając. Posiadając dyszę z płaskim strumieniem śmiało można wyprać (po wyniesieniu na zewnątrz) dywany i meble nie tapicerowane.

Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie

Co prawda myjki do użytku domowego nie muszą spełniać bardzo wysokich kryterium i np. mogą mieć małą wydajność, jednak niektóre parametry są bardzo ważne. Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia?
ciśnienie wody – określa z jaką mocą strumień wody będzie wydostawał się z dyszy. Kupując myjkę na potrzeby czyszczenia elewacji czy powierzchni brukowej lepiej sprawdzi się wyższe ciśnienie, natomiast do mycia np. samochodu bezpieczniejszy jest strumień słabszy. Parametry podają ciśnienie robocze i maksymalne. Ciśnienie robocze jest to uśredniona wartość ciśnienia i je należy przyjąć jako główne;
moc urządzenia – do ciężkich zabrudzeń rekomenduje się myjki o dużej mocy. Jeśli będzie zbyt mała, urządzenie nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniego ciśnienia. Na przykład do czyszczenia standardowo zanieczyszczonej kostki zaleca się myjki o mocy powyżej 2 kW;
wydajność – im większa, tym czyszczenie jest skuteczniejsze. Przeważnie oscyluje w granicach 330-900 l/h, chociaż na drobne potrzeby wystarczą urządzenia o przepływie 350-450 l/h. Tę właściwość nazywa się także jako wydatek wody;
długość węża i dodatkowe wyposażenie – teoretycznie przed zakupem dokładnie wiemy jakiego sprzętu szukamy i w co powinien być doposażony. Jednak często okazuje się że sprzęt jest bardziej praktyczny niż się wydaje jeśli posiada dodatkowe wyposażenie, np. szczotkę do bruku, czy dyszę turbo. W opcji minimalnej warto brać pod uwagę długość węża i końcówkę z pojemnikiem na detergent.

W co może być wyposażona myjka ciśnieniowa do domu?

Jak wyżej wspomnieliśmy dodatkowe akcesoria nie są konieczne ale znacznie ułatwiają i skracają pracę. Kupując urządzenie do sporadycznego, sezonowego użytku można wybrać dyszę wielofunkcyjną. W zależności od producenta i ceny, mogą mieć od dwóch do nawet siedmiu ustawień strumienia, np. strumień płaski lub drobno kropelkowy tzw. mgiełka.
Planując częste wykorzystanie do mycia bruku lub innych twardych powierzchni betonowych dobrze wyposażyć się w turboszczotkę. Jej fenomen polega na obracających się lub wirujących elementach które wzmagają czyszczenie mechaniczne. Kolejnym ciekawym gadżetem jest dysza rotacyjna. Obrotowy strumień punktowy znacznie wspomaga proces czyszczenia i bez trudu radzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami, porostami a nawet plamami. Niektóre rzeczy jak na przykład samochód który wymaga użycia detergentów również można potraktować myjką. Wystarczy doposażyć ją w pojemnik na detergent zwany pianownica.