Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

Elektronarzędzia są potrzebne zarówno amatorowi jak i profesjonaliście. Warto więc wiedzieć, jakie powinny mieć parametry techniczne, by mogły należycie spełniać swoje zadania.

Najczęściej decydujemy się na zakup nowego narzędzia, gdy mamy do wykonania konkretne zadania.

Podział wiertarek:
1. Jednobiegowe – czyli z jednym stałym przełożeniem mechanicznym.
2. Dwubiegowe – są to z dwoma przełożeniami mechanicznymi.
3. Bezudarowe.
4. Udarowe – tzn. Z udarem mechanicznym do wiercenia w cegle i lekkich materiałach budowlanych.

Aktualnie większość tych narzędzi wyposażona jest w elektroniczną regulację obrotów, co poszerza możliwości ich zastosowania, ale jednocześnie wymaga od użytkownika wiedzy, jak z niej właściwie korzystać. Im większa średnica wiertła i większa twardość materiału, tym niższa powinna być prędkość obrotowa. W ofercie producentów można spotkać dwie wersje : z uchwytem na kluczyk jak i z uchwytem szybko mocującym.

Do prac w warunkach budowlanych lepiej sprawdza się uchwyt kluczykowy, który wymaga nie co mniej dbałości, niż uchwyt kluczykowy. Natomiast uchwyty bezkluczykowe, z najwyższej półki, są nie tylko bardziej precyzyjne, bo doskonale radzą sobie z bardzo małymi średnicami wierteł, ale także lepiej trzymają wiertło. Stosowane w nich profilowane i wzmacniane szczęki potrafią niemalże „wgryźć się” w trzonek wiertła, zapobiegając jego niepożądanemu obracaniu się w uchwycie.